Як фільтрувати солону воду

Відомо, що вживання солоної води може бути шкідливим для організму людини. Солоність воді надає надлишок хлориду натрію у складі. Солоність властива не тільки морській воді: багато домашніх господарств стикаються з тим, що вода зі свердловини, наприклад, має солонуватий присмак. У цьому випадку може знадобитися фільтрація.

Чому не можна пити солону воду?

Споживання людиною солоної води є контрпродуктивним. Надлишки солі шкідливі і мають бути виведені організмом. Для цього йому знову потрібна вода, яку він «черпає» із клітин організму, призводячи до ще більшого зневоднення.

Після вживання солоної води порушується концентрація електролітів, що може призвести до м’язових судом та загальної слабкості організму. На думку вчених, смертельна доза солоної води для людини оцінюється приблизно 4 літри залежно від різних параметрів.

Звичайно, наведена вище інформація відноситься до екстремальних ситуацій, в яких, наприклад, людина безпосередньо споживатиме морську воду. Відкриваючи кран у власному будинку, ми у більшій безпеці, що не змінює того факту, що ми повинні контролювати якість та смак води.

Помітний солонуватий смак повинен спонукати нас провести дослідження води, яку ми споживаємо. Будь-який надлишок хлориду натрію може вплинути на наше здоров’я у короткостроковій чи довгостроковій перспективі. Вирішення проблеми – фільтрація води.

Як фільтрувати солону воду

Якщо рівень солей у воді надто високий, ефективним методом фільтрації будуть фільтри з використанням зворотного осмосу. Спочатку цей метод застосовувався для опріснення морської води, але сьогодні такі рішення часто зустрічаються в домашніх господарствах.

Осмос відбувається в природі – рослини використовують його для перенесення води від коріння до листя. Потім відбувається зміна концентрації розчинів. Зворотний осмос, як випливає з назви, є зворотним процесом, при якому вода під високим тиском проштовхується через фільтруючу мембрану, що складається з мікроскопічних пор.

В результаті відфільтровуються не лише надлишки солі, а й інші небажані речовини. Потім воду можна збагатити цінними мінералами, такими як:

  • кальцій;
  • магній;
  • натрій.

Це можна зробити за допомогою мінералізатора, який можна додати до домашньої системи фільтрації. Завдяки цьому господарсько-побутова вода характеризуватиметься показниками, характерними для елітних мінеральних вод.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *